Dane udostępnione przez Check Point Research pokazują, że w drugim kwartale 2023 roku nastąpił 8-procentowy wzrost średniej liczby ataków na świecie. Organizacje są teraz atakowane średnio 1258 razy tygodniowo, co jest najwyższą wartością odnotowaną przez Check Point Research w ciągu ostatnich dwóch lat. Ta liczba nie pozostawia złudzeń: zagrożenie jest realne i rośnie.
Kto jest na celowniku?
Analizując, kto jest najczęściej atakowany, Check Point Research wskazuje na sektor edukacji i badań, który doświadcza średnio 2179 ataków tygodniowo. Chociaż jest to 6-procentowy spadek w porównaniu do drugiego kwartału 2022 roku, liczba ta nadal pozostaje alarmująco wysoka.
Drugim najczęściej atakowanym sektorem jest rządowy i wojskowy, ze średnią 1772 ataków tygodniowo.
Opieka zdrowotna również znalazła się w centrum uwagi cyberprzestępców, doświadczając średnio 1744 ataków tygodniowo, co stanowi 30-procentowy wzrost rok do roku.
Sektory sprzedaży detalicznej i hurtowej oraz consultingowy odnotowały największe przyrosty ataków – aż 38 procent w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku. To pokazuje, że cyberprzestępcy dostosowują swoje strategie, koncentrując się na różnych branżach, które mogą być postrzegane jako łatwe cele lub oferujące większe zyski.
Warto zauważyć, że duże korporacje zostały mocno dotknięte atakami i zaczynają intensywnie inwestować w cyberbezpieczeństwo. Tworzą specjalne działy ds. bezpieczeństwa, zatrudniają ekspertów CISO, oraz organizują całodobowy monitoring. W związku z tym opłacalność ataków na takie firmy maleje, a cyberprzestępcy przenoszą swoją uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa.
konsultacje
Wzmocnij cyberbezpieczeństwo
swojej firmy już dziś!
Zapisz się na 30-minutową darmową konsultację, aby wstępnie omówić potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem w Twojej firmie.
Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dopasowane do specyfiki Twojej działalności!
Geograficzna mapa zagrożeń
Nie tylko branże, ale także regiony różnią się pod względem narażenia na ataki. Kraje afrykańskie doświadczają największego wzrostu liczby ataków – o 23 procent, osiągając średnio 2164 ataków tygodniowo. Region Azji i Pacyfiku również nie jest oszczędzany, notując 2046 ataków tygodniowo, stanowiąc 22-procentowy wzrost.
W Ameryce Północnej, mimo że liczba ataków jest niższa (1011 tygodniowo), nadal odnotowano 18-procentowy wzrost.
W Europie sytuacja jest nieco lepsza, z 1013 atakami tygodniowo (wzrost o 5 procent). Niemniej jednak Polska wyróżnia się na tle średniej europejskiej, z liczbą ataków wynoszącą 1108 tygodniowo oraz 33-procentowym wzrostem.
Szczególnie niepokojący jest rosnący wpływ ataków ransomware na polskie organizacje, gdzie średni okup za odszyfrowanie danych w 2022 roku wynosił 670 tysięcy złotych, a straty przedsiębiorstw mogły sięgać nawet 30 milionów złotych. Aby dowiedzieć się, czy jesteś narażony na tego typu ataki, zdecyduj się na audyt infrastruktury IT.
Rosnące znaczenie ataków ransomware
Ransomware staje się coraz bardziej dotkliwym problemem. W ostatnim kwartale średnio 1 na 54 organizacje w Europie doświadczyły ataków ransomware. Najgorzej sytuacja wygląda w sektorze opieki zdrowotnej, gdzie ofiarą padła 1 na 27 instytucji. To pokazuje, że cyberprzestępcy celują w sektory kluczowe dla funkcjonowania społeczeństw.
Wnioski i przyszłość cyberbezpieczeństwa
Statystyki te są niepokojące, ale jednocześnie stanowią wyraźne ostrzeżenie. Wzrost liczby ataków cybernetycznych to sygnał, że organizacje muszą zainwestować więcej w swoje mechanizmy obronne, np. decydując się na regularne testy penetracyjne. Sektor IT, odpowiadający za bezpieczeństwo cyfrowe, musi być bardziej innowacyjny i proaktywny w swoich działaniach.
Weź pod uwagę, iż organizacje powinny skupić się na edukacji swoich pracowników, gdyż to ludzie są często najsłabszym ogniwem w systemie zabezpieczeń. Świadomość zagrożeń i umiejętność rozpoznawania potencjalnych ataków mogą znacznie ograniczyć ryzyko.
Zapamiętaj!
Testy penetracyjne są wyłącznie częścią całej strategii obrony. Zanim zdecydujesz się na jej kompleksowe ułożenie, rekomendujemy bezpłatną konsultację online podczas której porozmawiamy o szczegółach.
konsultacje z cyberguru
Gotowy na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa swojej firmy?
Zarezerwuj darmową 30-minutową konsultację, aby omówić potrzeby Twojej firmy w zakresie ochrony danych i cyberbezpieczeństwa. Wspólnie zidentyfikujemy zagrożenia i znajdziemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twojego biznesu.
Porozmawiajmy! Kliknij w poniższy przycisk i umów się na bezpłatną konsultację.
Co dalej?
Obserwując dane Check Point Research, można stwierdzić, że cyberprzestępczość nie zna granic. Ataki są coraz bardziej zaawansowane i ukierunkowane – każda organizacja musi być przygotowana na ewentualne zagrożenia. Nie jest to zadanie łatwe, ale z odpowiednimi narzędziami i strategiami, możliwe do wykonania.
Dla firm, instytucji rządowych i sektora zdrowotnego, to wyścig z czasem. Wraz ze wzrostem liczby ataków, rośnie potrzeba inwestowania w zaawansowane systemy ochrony, które potrafią szybko wykrywać i neutralizować zagrożenia. Jest to walka, która wymaga zaangażowania na wszystkich poziomach – od zarządów firm po każdego pracownika.
współpraca
Szukasz stałej, kompleksowej obsługi bezpieczeństwa IT Twojej firmy?
Współpracuj ze mną w modelu CISO as a Service
Zostanę zewnętrznym szefem cyberbezpieczeństwa Twojej firmy
CISO as a Service od Cyberguru to:
- działania dot. cyberbezpieczeństwa dostosowane do specyfiki Twojej branży i skali działalności
- strategiczne podejście do bezpieczeństwa IT obejmujące zarządzanie ryzykiem i wdrażanie polityk
- wsparcie operacyjne: od monitorowania bezpieczeństwa IT, przez reagowanie na incydenty, aż po audyty i testy penetracyjne
- stałe podnoszenie świadomości dot. cyberbezpieczeństwa u Twoich pracowników poprzez cykliczne szkolenia
- korzystanie z wiedzy specjalisty, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami w branży cyberbezpieczeństwa
- zapewnienie zgodności z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dot. ochrony danych i bezpieczeństwa informacji
- regularne raportowanie o obecnej sytuacji bezpieczeństwa IT w Twojej firmie i zalecanych krokach
- redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem pełnoetatowego CISO, szczególnie dla mniejszych firm