VPN: Anonimowość, prywatność czy bzdura!?

Często słyszy się, że VPN to rozwiązanie idealne dla tych, którzy pragną całkowitej anonimowości w internecie. Ale czy to prawda? Czy VPN to narzędzie, które zapewni ci prywatność, a może to tylko bzdura marketingowa? Postaram się dzisiaj rozwiać wątpliwości i przedstawić to narzędzie z perspektywy osoby związanej z cyberbezpieczeństwem. Zaczniemy od podstaw – po co w ogóle został stworzony VPN i jakie miał pierwotnie zastosowanie?

Do czego pierwotnie służył VPN?

VPN (Virtual Private Network) powstał po to, by łączyć dwie sieci – i to jest kluczowy aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Pierwotnym celem VPN nie była ochrona prywatności czy anonimowości użytkowników, lecz umożliwienie bezpiecznego połączenia między dwiema sieciami, na przykład między biurem a pracownikami pracującymi zdalnie.

VPN można porównać do wirtualnego tunelu. Wyobraź sobie dużą rurę, która biegnie od twojego urządzenia – czy to smartfona, czy komputera – do serwera VPN. Wszystko, co przez nią przesyłasz, jest szyfrowane. Oznacza to, że nikt nie może podejrzeć twojej aktywności, nawet jeśli przechwyci twój ruch. Ale czy to oznacza anonimowość?

ZAPAMIĘTAJ!

Należy również pamiętać, iż nie ma czegoś takiego jak anonimowość, tak samo jak 100% bezpieczeństwo. Możemy minimalizować ryzyka, ale zawsze gdzieś jest jakiś punkt styku, dlatego raczej rozmawiajmy o prywatności, która ma trochę inne oblicze. Jest ona bardziej zapewnieniem wysokiego standardu w zarządzaniu swoją tożsamością, który powala na jak największym ograniczeniu jej zdradzania. Ludzie niestety myślą, że bezpieczeństwo czy anonimowość można osiągnąć w procesie jakiegoś postępowania krok po kroku. Wystarczy działać zgodnie z instrukcją i już jest. To mit.

konsultacje

Wzmocnij cyberbezpieczeństwo
swojej firmy już dziś!

Zapisz się na 30-minutową darmową konsultację, aby wstępnie omówić potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem w Twojej firmie.
Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dopasowane do specyfiki Twojej działalności!

Jak działa VPN i co to oznacza dla prywatności?

Kiedy łączysz się z VPN, twoje połączenie zostaje zaszyfrowane, a twoje działania online stają się niewidoczne dla twojego dostawcy internetu (ISP). Widzą jedynie, że łączysz się z VPN, ale nie mogą monitorować twoich działań w internecie. Dobre firmy oferujące VPN zapewniają, że nie przechowują twoich danych, co teoretycznie powinno zapobiec śledzeniu cię przez VPN.

Ale uwaga – to nie oznacza pełnej anonimowości. Jeśli np. przeglądasz stronę bez zabezpieczeń SSL, VPN może zobaczyć, jakie zapytania wysyłasz. VPN ukrywa twój rzeczywisty adres IP, ale sam serwer VPN „widzi” twoją aktywność. Jeśli chcesz być maksymalnie anonimowy, VPN to tylko część układanki.

Ukrywanie lokalizacji za pomocą VPN

Jednym z największych atutów VPN jest możliwość wyboru serwera w różnych miejscach na świecie. Możesz wyglądać, jakbyś przebywał w Londynie, gdy faktycznie siedzisz w Polsce. Ale ukrywanie lokalizacji to tylko część ochrony prywatności. Oczywiście VPN pomoże w sytuacjach, gdy chcesz uzyskać dostęp do treści dostępnych tylko w określonym regionie geograficznym, ale nie sprawi, że staniesz się całkowicie niewidoczny w internecie.

Czym jest więc ta obiecywana anonimowość? Niestety, w świecie internetu wciąż istnieją sposoby na śledzenie użytkowników. Nawet jeśli korzystasz z VPN, strony internetowe mogą śledzić cię poprzez inne metody, takie jak „fingerprinting” – zbieranie informacji o twoich ustawieniach przeglądarki czy historii pobrań. To kolejny dowód na to, że VPN to nie panaceum na prywatność w sieci.

VPN a anonimowość – prawda czy mit?

Jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać: VPN to narzędzie dające pewien poziom prywatności, ale nie pełnej anonimowości. Włączenie VPN jest lepsze niż jego brak, ale nie oznacza to, że jesteś w pełni ukryty. W razie wycieku danych, twoje połączenie przez VPN sprawi, że adres IP przypisany do ciebie nie będzie twoim prawdziwym adresem, ale adresem serwera VPN.

Jednakże nie chroni to przed bardziej zaawansowanymi metodami śledzenia (w tym pliki cookies). Jeśli masz w przeglądarce włączone różne konta i zalogowałeś się na jedną stronę bez VPN, a następnie z VPN – ta strona i tak cię zidentyfikuje. Twoje działania zostaną powiązane, ponieważ jesteś „śledzony” przez pliki cookies, które przechowują informacje o twojej aktywności online.

Problemy i ograniczenia VPN

VPN nie jest doskonały. Niektóre strony blokują dostęp z adresów IP VPN, co czasem można obejść, zmieniając serwer, ale nie zawsze. VPN nie ochroni cię również przed śledzeniem przez korporacje i ich kody śledzące, które monitorują twoją aktywność online. Dlatego, jeśli myślisz, że VPN to cudowne rozwiązanie na wszystkie bolączki związane z prywatnością – muszę cię rozczarować.

Istnieją również inne problemy związane z VPN. Na przykład wiele firm VPN twierdzi, że nie prowadzi logów (no logging), ale to nie zawsze jest prawda. Aby za usługę zapłacić, musisz zostawić pewien cyfrowy ślad – chociażby swoje dane do płatności. Firmy muszą też w jakiś sposób monitorować swoje usługi, co oznacza, że całkowita anonimowość jest mitem.

konsultacje z cyberguru

Gotowy na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa swojej firmy?

Zarezerwuj darmową 30-minutową konsultację, aby omówić potrzeby Twojej firmy w zakresie ochrony danych i cyberbezpieczeństwa. Wspólnie zidentyfikujemy zagrożenia i znajdziemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Twojego biznesu.

Porozmawiajmy! Kliknij w poniższy przycisk i umów się na bezpłatną konsultację.

Jak wybrać dobrego dostawcę VPN?

Wybór odpowiedniego VPN to zadanie, które może przypominać wybór między iPhonem a Androidem – każdy ma swoje preferencje. Ja osobiście polecam ProtonVPN. Dlaczego? Po pierwsze, ich polityka dotycząca logowania jest jedną z lepszych na rynku – Proton nie przechowuje żadnych logów, a ich siedziba znajduje się w Szwajcarii, co oznacza, że nie podlegają prawom USA ani UE.

ProtonVPN oferuje również kod open source, co oznacza, że każdy może sprawdzić, jak działa ich oprogramowanie. Dodatkowo mają imponującą sieć serwerów, co zapewnia szybkość działania. Jeśli cenisz sobie prywatność, warto zwrócić uwagę na takie detale – np. jurysdykcja czy transparentność firmy.

Podsumowanie: VPN to nie cud, ale warto go mieć

VPN nie rozwiąże wszystkich problemów z prywatnością. Nie zapewni ci pełnej anonimowości, nie ochroni przed śledzeniem przez korporacje, a także nie jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą działać nielegalnie. Jednak VPN jest narzędziem, które daje ci pewien poziom prywatności w internecie i to jest jego największy atut.

Jeśli zależy ci na prywatności, warto rozważyć korzystanie z VPN, ale pamiętaj, że to tylko jeden z elementów układanki. Ostatecznie, VPN to narzędzie, które działa najlepiej w połączeniu z innymi metodami ochrony prywatności, jak unikanie śledzenia czy korzystanie z zaszyfrowanych usług.

Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz, na czym polega usługa VPN i dlaczego warto z niej korzystać – choć nie jest to cudowne rozwiązanie na wszystko. Dobrego dnia!

współpraca

Szukasz stałej, kompleksowej obsługi bezpieczeństwa IT Twojej firmy?

Współpracuj ze mną w modelu CISO as a Service
Zostanę zewnętrznym szefem cyberbezpieczeństwa Twojej firmy

CISO as a Service od Cyberguru to: